powered help
header-left header-center header-right
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
Meeting Name: COMMUNITY & ECONOMIC DEVELOPMENT COMMITTEE Agenda status: Final
Meeting date/time: 3/11/2020 1:30 PM Minutes status: Final  
Meeting location: Room 301-B, City Hall
Published agenda: Agenda Agenda Published minutes: Minutes Minutes  
Meeting video:  
Attachments:
File #Ver.Agenda #TypeTitleActionResultTallyAction DetailsVideo
191773 01.AppointmentAppointment of Christopher Walton, Jr. to the Black Male Achievement Advisory Council by the Mayor. (1st Aldermanic District)RECOMMENDED FOR CONFIRMATIONPass4:0 Action details Not available
191835 02.AppointmentAppointment of James Ferguson to the Black Male Achievement Advisory Council by the Common Council President.RECOMMENDED FOR CONFIRMATIONPass4:0 Action details Video Video
191750 03.AppointmentReappointment of Paraminder Singh Ghotra to the Business Improvement District #50 by the Mayor. (14th Aldermanic District)

Minutes note: Also present: Lee Boswell - Executive Director of #50
RECOMMENDED FOR CONFIRMATIONPass4:0 Action details Video Video
191781 04.AppointmentAppointment of John Erdmann to the Business Improvement District #31 by the Mayor. (9th Aldermanic District)RECOMMENDED FOR CONFIRMATIONPass4:0 Action details Video Video
191546 05.AppointmentAppointment of Lisa Schefsky to the Business Improvement District #31 by the Mayor. (9th Aldermanic District)HELD TO CALL OF THE CHAIRPass4:0 Action details Video Video
191747 06.AppointmentAppointment of Michael Poe to the Business Improvement District #48 by the Mayor. (9th Aldermanic District)HELD TO CALL OF THE CHAIRPass4:0 Action details Video Video
191748 07.AppointmentAppointment of Ostaveeya Tye to the Business Improvement District #48 by the Mayor. (9th Aldermanic District)HELD TO CALL OF THE CHAIRPass4:0 Action details Not available
191745 08.AppointmentAppointment of Robert McKinley to the Business Improvement District #48 by the Mayor. (9th Aldermanic District)HELD TO CALL OF THE CHAIRPass4:0 Action details Not available
191746 09.AppointmentAppointment of Steven Piehl to the Business Improvement District #48 by the Mayor. (9th Aldermanic District)HELD TO CALL OF THE CHAIRPass4:0 Action details Not available
191741 010.AppointmentAppointment of Roberto Montemayor to the Business Improvement District #43 by the Mayor. (13th Aldermanic District)RECOMMENDED FOR CONFIRMATIONPass4:0 Action details Video Video
191742 011.AppointmentReappointment of David Garzon to the Business Improvement District #43 by the Mayor. (13th Aldermanic District)RECOMMENDED FOR CONFIRMATIONPass4:0 Action details Video Video
191743 012.AppointmentReappointment of Hetal Patel to the Business Improvement District #43 by the Mayor. (13th Aldermanic District)RECOMMENDED FOR CONFIRMATIONPass4:0 Action details Video Video
191744 013.AppointmentReappointment of Sylvestra Ramirez to the Business Improvement District #43 by the Mayor. (13th Aldermanic District)HELD TO CALL OF THE CHAIRPass4:0 Action details Video Video
191740 014.AppointmentReappointment of Rickey Potts to the Business Improvement District #39 by the Mayor. (15th Aldermanic District)RECOMMENDED FOR CONFIRMATIONPass4:0 Action details Not available
191464 115.OrdinanceA substitute ordinance relating to the acceptance of donations of public art.

Minutes note: Ald. Johnson moved to hold to the call of the chair as neither sponsor present. There were no objections. Ald. Johnson moved to reconsider. There were no objections. Accept Proposed Substitute A.
SUBSTITUTEDPass4:0 Action details Video Video
191464 1 OrdinanceA substitute ordinance relating to the acceptance of donations of public art.RECOMMENDED FOR PASSAGEPass4:0 Action details Video Video
191829 016.OrdinanceAn ordinance relating to employees of business improvement districts.HELD TO CALL OF THE CHAIRPass4:0 Action details Not available
191549 017.CommunicationCommunication from the Office of Small Business Development relating to the Business Capacity Building Program Cohort 3 Final Report.

Minutes note: Individuals present: Nikki Purvis - Small Business Enterprises Jeannine Edwards - Business Capacity program manager
RECOMMENDED FOR PLACING ON FILEPass4:0 Action details Video Video