powered help
header-left header-center header-right
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
Meeting Name: COMMUNITY & ECONOMIC DEVELOPMENT COMMITTEE Agenda status: Final
Meeting date/time: 9/11/2019 1:30 PM Minutes status: Final  
Meeting location: Room 301-B, City Hall
Amended 9/10/19 -- Item #25 was added (file 190823)
Published agenda: Agenda Agenda Published minutes: Minutes Minutes  
Meeting video:  
Attachments:
File #Ver.Agenda #TypeTitleActionResultTallyAction DetailsVideo
190688 01.AppointmentAppointment of Abby Scott to the Business Improvement District #32 by the Mayor. (15th Aldermanic District)RECOMMENDED FOR CONFIRMATIONPass5:0 Action details Not available
190771 02.AppointmentAppointment of Jeff Bentoff to the Business Improvement District #41 by the Mayor. (3rd Aldermanic District)RECOMMENDED FOR CONFIRMATIONPass5:0 Action details Video Video
190752 03.AppointmentAppointment of Jocelynn Tatham to the Business Improvement District #25 by the Mayor. (6th Aldermanic District)RECOMMENDED FOR CONFIRMATIONPass5:0 Action details Video Video
190392 04.AppointmentReappointment of Thomas Bernacchi to the Business Improvement District #21 by the Mayor. (4th Aldermanic District)HELD TO CALL OF THE CHAIRPass5:0 Action details Video Video
190606 05.AppointmentReappointment of Scott Blum to the Business Improvement District #20 by the Mayor. (3rd Aldermanic District)RECOMMENDED FOR CONFIRMATIONPass5:0 Action details Video Video
190183 06.AppointmentReappointment of Michael DeMichele to the Architectural Review Board by the Mayor. (3rd Aldermanic District)RECOMMENDED FOR CONFIRMATIONPass5:0 Action details Video Video
190184 07.AppointmentReappointment of Mark Larson to the Architectural Review Board by the Mayor. (3rd Aldermanic District)RECOMMENDED FOR CONFIRMATIONPass5:0 Action details Video Video
190736 08.AppointmentNomination of Marvell Reed as representative of the 2nd Aldermanic District to the Milwaukee Youth Council.RECOMMENDED FOR CONFIRMATIONPass5:0 Action details Video Video
190735 09.AppointmentNomination of Samia Ahmed as representative of the 12th Aldermanic District to the Milwaukee Youth Council.RECOMMENDED FOR CONFIRMATIONPass5:0 Action details Video Video
190799 010.AppointmentNomination of Alexandra Moreno Romero as the 8th District representative to the Milwaukee Youth Council.RECOMMENDED FOR CONFIRMATIONPass5:0 Action details Not available
190789 011.AppointmentNomination of Samuel Hartman as a member-at-large of the Milwaukee Youth Council. (11th District).RECOMMENDED FOR CONFIRMATIONPass5:0 Action details Video Video
190842 012.AppointmentNomination of Ms. Jada Webb as 6th District representative to the Milwaukee Youth Council.RECOMMENDED FOR CONFIRMATIONPass5:0 Action details Video Video
190754 013.AppointmentReappointment of Phillip Blake to the Business Improvement District #39 by the Mayor. (15th Aldermanic District)RECOMMENDED FOR CONFIRMATIONPass5:0 Action details Video Video
190755 014.AppointmentReappointment of Tremerell Robinson to the Business Improvement District #39 by the Mayor. (15th Aldermanic District)RECOMMENDED FOR CONFIRMATIONPass5:0 Action details Video Video
190841 015.ResolutionSubstitute resolution relating to the change of funded agency from Boys and Girls Club of Greater Milwaukee to Employ Milwaukee, Inc.

Minutes note: Individuals present: Mario Higgins - Community Block Grants Administration Sharon Robinson - DOA Director Starr Parks - Director of I Have a Dream Program
RECOMMENDED FOR ADOPTIONPass5:0 Action details Video Video
190607 016.AppointmentReappointment of George Meyer to the Business Improvement District #21 by the Mayor. (4th Aldermanic District)RECOMMENDED FOR CONFIRMATIONPass5:0 Action details Video Video
190185 017.AppointmentReappointment of James Piwoni to the Architectural Review Board by the Mayor. (3rd Aldermanic District)RECOMMENDED FOR CONFIRMATIONPass5:0 Action details Video Video
190756 018.AppointmentReappointment of Joseph Klein to the Business Improvement District #49 by the Mayor. (12th Aldermanic District)RECOMMENDED FOR CONFIRMATIONPass5:0 Action details Video Video
190704 019.ResolutionResolution relative to acceptance and funding of a Talking Book and Braille Library Grant.

Minutes note: Individuals present: Rachel Arndt and Jennifer Meyers Sterns - Milwaukee Public Library
RECOMMENDED FOR ADOPTIONPass5:0 Action details Video Video
190703 020.ResolutionResolution relative to acceptance and funding of an Interlibrary Services Grant.

Minutes note: Rachel Arndt and Jennifer Meyers Sterns - Milwaukee Public Library
RECOMMENDED FOR ADOPTIONPass5:0 Action details Video Video
190453 121.ResolutionSubstitute resolution relating to the renewal of the sister city relationship between the City of Milwaukee and Medan, Indonesia.RECOMMENDED FOR ADOPTIONPass5:0 Action details Video Video
181806 022.CommunicationCommunication from the Department of Public Works and Dept. of Administration - Office of Small Business relating to residents preference program goals and failure of contractors to meet these goals, analysis of the reasons these contractors are failing to meet these goals and actions the departments are taking to address these deficiencies in 2019.

Minutes note: Nikki Purvis - Office of Small Business Enterprise Dan Thomas - Dept. of Public Works Celeste Janz - Dept. of Public Works Both departments will send the demographic information and this will be scheduled for the next CED meeting.
HELD TO CALL OF THE CHAIRPass5:0 Action details Video Video
190798 023.ResolutionSubstitute resolution relating to the use and allocation of Community Development Block Grant funds awarded to the Milwaukee Promise.

Minutes note: Individuals present: Mario Higgins - Community Block Grants Administration James Stark - Pres. Hamilton's office Mike Peoples - Dept. of Administration Walter Near - Milwaukee Area Technical College Robert Smith - Marquette University Sharlen Moore -Urban Underground and Youth Justice Milwaukee Terry Strada - Executive Director of the Alma Center Dr. Weston - Center for Self Sufficiency Bernadette Karanja - City Clerk's Office Ald. Stamper, Rainey, Johnson and Zielinski added as co-sponsors.
RECOMMENDED FOR ADOPTIONPass4:0 Action details Video Video
190670 024.ResolutionResolution creating a Citizen Anti-Displacement Advisory Committee.

Minutes note: Ald. Rainey, Ald. Johnson, Ald. Donovan and Ald. Zielinski added as sponsors.
RECOMMENDED FOR ADOPTIONPass5:0 Action details Video Video
190823 125.ResolutionSubstitute resolution designating March 12, 2020, as Girls’ Day at City Hall in the City of Milwaukee.

Minutes note: Ald. Rainey, Ald. Stamper, Ald. Johnson, and Ald. Donovan added as co-sponsors
RECOMMENDED FOR ADOPTIONPass5:0 Action details Video Video
190811 026.ResolutionResolution amending Common Council File Number 161759 to correct the boundary description of the Granville Development District.RECOMMENDED FOR ADOPTIONPass4:0 Action details Video Video
190322 027.ResolutionResolution creating Neighborhood Improvement District No. 10 (Riverview) and approving its Initial Operating Plan, in the 9th Aldermanic District.

Minutes note: Individuals present: Ken Little - Dept. of City Development Keith Atkinson - representing NID #10
RECOMMENDED FOR ADOPTIONPass5:0 Action details Video Video
     The following file may be placed on file as no longer needed:    Not available
181546 028.AppointmentReappointment of Raul Gutierrez to the Business Improvement District #4 by the Mayor. (12th Aldermanic District)RECOMMENDED FOR PLACING ON FILEPass5:0 Action details Video Video